İrving Penn fotoğraflarıIrving Penn (b. 1917), Ingmar Bergman, Stockholm, 1964, The Morgan Library & Museum; Gift of Irving Penn; 2007.64, Copyright 1965 by Irving Penn
__________________

Irving Penn, Joan Miró and His Daughter, Dolores, Tarragona, Spain, 1948, Gelatin silver print, selenium toned (1983), 10-15/16 x 10-9/1', The Morgan Library & Museum; Gift of Irving Penn; 2007.17, Copyright 1960 by Irving Penn.

_____________________

Irving Penn, Marcel Duchamp, New York, 1948, Gelatin silver print, selenium toned (1984), 9-9/16 x 7-7/1/16", The Morgan Library & Museum; Gift of Irving Penn; 2007.14, Copyright 1984 by Irving Penn.
___________________

Irving Penn, Pablo Picasso, Cannes, France, 1957, Gelatin silver print, selenium toned (2000), 26-3-4 x 26-9/16", The Morgan Library & Museum; Purchased as the gift of, Richard L. Menschel and with the support of The Horace W. Goldsmith Fund for Americana and The Margaret T. Morris Fund; 2007.69, Copyright 1960 by Irving Penn.
____________Truman Capote
__________

Simone De Beauvoir
_________


Al Pacino
_____

Miles Davis
_____

Nicole Kidman
____


Picasso
________


Woddy Allen
______


Yves Saint Laurent

_____Alfred Hitchcock

__________


Salvador Dali

____________

 Sophia Loren

_____Colette
__________


İrving Penn hakkında

1917’de New Jersey’de doğan Penn, tasarım okumuştur. 1937 yılında, mezun olmasına henüz 1 yıl varken Penn’in çizimleri Harper’s Bazzar’da yayınlanmıştır. Daha sonra fotoğraf kariyerine başlamıştır ve Vogue Dergisi’nde çalışmaya başlamıştır. Önceleri kapak illistürasyonları yapan Penn, daha sonra kapak fotoğrafı çekmiştir. Penn, hayli stilize ve zorlayıcı moda fotoğrafı stilini geliştirmiştir. Savaş sonrası dönemin şık ve göz kamaştırıcı kadın kavramını yansıttığı fotoğraflarıyla tanınmaya başlamıştır.

Objelerini basit, dikişsiz, gri ya da beyaz fon önünde çeken ilk fotoğrafçılardan biridir ve bu sadeliği diğer fotoğrafçılara göre daha etkili kullanmıştır. Penn, portre çekimleri için kendisine bir fon inşa etmiştir. Bu beyaz fon iki parçadan oluşmaktadır ve bir yerde birleşip bir köşe oluşturmaktadır. Birçok fotoğrafında objeleri köşeye sıkışmış gibi görünmektedir. Bu teknikle portrelerini çektiği insanlar arasında Martha Graham, Marcel Duchamp ve Georgia O’Keeffe, W.H. Auden, Igor Stravinsky ve Marlene Dietrich vardır.

1953 yılında kendi ticari stüdyosunu kuran Penn, bunun hemen ardından dünyanın en etkileyici ve ünlü reklam fotoğrafçısı olmuştur. Penn, kontrol altında olabilen stüdyo koşullarında çalışmayı tercih etmiştir. Yeni Gine yerlileri, Kuzey Afrika göçmenleri ya da Perulu Kızılderililer’i fotoğraflarken bile ışığı ve kompozisyonu kontrol edebilmek adına kendi yarattığı taşınabilir stüdyosunu da yanında götürmüştür.

1958 yılında Popular Photography dergisinin yaptığı oylamada “Dünyanın En İyi 10 Fotoğrafçısından Biri” seçilmiştir.

Netlik, kompozisyon, objelerin ve insanların dikkatli düzenlenmesi, biçim ve ışığın kullanımı Penn’in işlerini tanımlar. Penn, still life fotoğraflar da çekmiştir ve objeleri olağandışı bir şekilde düzenlemiştir ve muhteşem detaylar ve netlik fotoğraflarında göze çarpmaktadır.

2002 yılında Metropolitan Museum of Art’da 53 fotoğraftan oluşan kişisel bir sergi açmıştır. 2005 yılında Penn’in çalışmaları Washington DC’deki National Gallery of Art’da "Irving Penn: Platinum Prints."başlığıyla sergilenmiştir. 

Moda ve portre fotoğraflarıyla tanınan Amerikalı Irving Penn 2009'da 92 yaşında öldü.

metin kaynak Resim Resim
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...